A tea fajták különböző hatással vannak a szervezetünkre. Vannak, amelyek nyugtató hatásúak, mások csökkenthetik a magas vérnyomást, de e csodás ital fogyasztása akár a szív- és érrendszeri betegségeket is enyhítheti. Lássuk, milyen változatos a tea hatása!
A tea hatóanyagai
A tea hatóanyagai közé tartozik a koffein és alkaloidája, a teofilin, amelyeknek az élénkítő, frissítő hatást köszönhetjük.
A koffein mellett…
- csersavak
- illóolajok
- aldehidek
- észterek
- és antioxidánsok találhatóak a teában.
Ezek a hatóanyagok leginkább a központi idegrendszerben fejtik ki hatásukat.
Az antioxidáns szerepe
Az antioxidáns nem egy konkrét hatóanyag, hanem több vegyületcsoport gyűjtőneve (a polifenol, flavonoid vegyületek tatoznak ebbe bele). Az antioxidánsok szerepe az ún. szabad gyökökkel való egyensúly fenntartása.
A szabad gyökök olyan atomok, molekulák vagy ionok, amelyek egy vagy több párosítatlan vegyértékelektronnal rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy más vegyületekkel lépnek párba, hogy elektronjaiknak párt találjanak – ami egy agresszív, a belső egyensúlyt felborító folyamat lehet.
A teában lévő antioxidánsok tulajdonképpen ezeket a szabad gyököket hatástalanítják azzal, hogy elektronjaik összekapcsolódnak. Ezzel pedig elkerülhető a szervezetünk “kibillenése”: a stressz, a rossz táplálkozás, a nem hatékony emésztés, vagy a gyakori megbetegedés.
A tea hatásai
Ezzel pedig rá is térnénk a tea hatásaira: hiszen az antioxidánsoknak hála pont a fentiek tartoznak a tea pozitív hatásai közé.
A tea…
- csökkenti a magas vérnyomást,
- serkenti az idegrendszer működését, amivel nő a koncentrációs képesség,
- segíti az emésztést,
- rehidratál,
- a rák és az Alzheimer-kór ellen is felveszi a harcot.
- végezetül pedig kimutatták, hogy növeli a várható élettartamot.
A zöld tea jótékony hatásai
A zöld tea jótékony hatásai a legerősebbek: ez a teafajta a legegészségesebb, mivel feldolgozási ideje nagyon rövid, ezért az antioxidánsok nagy mennyiségben találhatók meg benne.
Na de mire jó a zöld tea?
- segíthet bizonyos ráktípusok megelőzésében,
- még hatékonyabban csökkenti a vérnyomást,
- a szív-és érrendszeri betegségeket is enyhítheti,
- óvja és erősíti a csontozatot,
- akár a fogyásban is segíthet.
Egy különleges zöld tea fajta, a matcha tea is rendkívül jó hírnévnek örvend, sőt! Túlszárnyalja a hagyományos zöld teát. A matcha ugyanis egy átlagos zöld tea tápanyagtartalmának több mint tízszeresét rejti magában.
A fekete tea hatása
Ahogy fentebb említettük már: a fekete tea hatása nem olyan erős, mint a zöld teáé. A fekete tea mellett az oolong teát szokták még megemlíteni. Persze ezeknek a fajtáknak is megvannak a maguk előnyei, az antioxidáns hatást ugyanúgy kifejtik.
A fekete tea koffeintartalma magas, a koffein pedig a csersavakhoz kötődik, ezért a szervezet lassabban dolgozza fel – ezért van az, hogy a tea lágyabban ébreszt, mint a kávé.
A fekete és az oolong tea élénkítik az anyagcserét és serkentik az agyműködést.
A gyógyteák hatásai
Mivel a teában található hatóanyagok közül több megtalálható különböző gyógyteákban is, gondoltuk ezekről is írunk keveset.
Fontos, hogy a gyógyteák nem az eredeti tealevelekből készülnek, így hatóanyag-tartalmuk gyógynövénytől függően változhat, illetve koffeint sem tartalmaznak.
A legnépszerűbb gyógyteák:
- kamilla tea
- citromfű tea
- borsmenta tea
- lapacho tea
- borbálafű tea
- hársfa tea
Egyes gyógyteák puffadásra jók (pl. a kamilla, hibiszkusz, borsmenta- vagy gyömbérteák), de a legtöbb az immunrendszer erősítésében, az influenza leküzdésében, fájdalomcsillapításban fejti ki hatását.
A lapacho tea például sebek tisztítására és pikkelysömör kezelésére is jó, míg a citromfű-, a galagonya- vagy az orbáncfűteák a stressz ellen segítenek.
A tea káros hatásai, mellékhatásai
Egy csésze tea tea valószínűleg semmilyen káros hatást vagy mellékhatást nem fog okozni, de ahogy minden, ez is egyénenként lehet változó.
A tea akkor lehet rossz hatással a szervezetre, ha túl sokat fogyasztunk belőle. Lehet, hogy valakire napi 1 liter zöld tea már úgy fejti ki a hatását, hogy az
- fejfájáshoz
- émelygéshez
- tartós vérnyomás-növekedéshez
- álmatlansághoz vezethet.
A teában található vegyületek és ásványi anyagok mind jótékony hatásúak, de figyeljünk arra a tea elkészítése és az áztatási idő során, hogy megfelelő mennyiségben juttassuk ezeket a szervezetbe.