Az espresso kávé talán az egyik legnépszerűbb kávéfajta, mégis valószínűleg a legtöbb ember fejében másképp jelenik meg az ideális reggeli presszó kávé. Más az otthoni kotyogóssal csinált, a sarki kisboltban vásárolt, az irodai kávéautomatából kifolyó és a profi, karos kávégépekkel elkészített espresso.
Az italt persze lehet variálni, nyáron például nagyot megy a jeges espresso és az espresso tonic is – de onnantól kezdve, hogy valamivel felhigítod, igazából elveszti “presszó jellegét”. Hiszen a tejeskávé sem számít espressonak.
De akkor mi is hivatalosan a presszó?
Espresso kávé mennyisége
Az espresso 25-35 ml mennyiségű fekete kávé, semmivel sem felöntve. Kistestvére a ristretto, ami csak 15-20 milliliternyi italnak felel meg.
Az espresso mindösszes 6-8 gramm kávéból készül, ami 20-25 milliliter vízzel van leengedve (igen, leengedve – ez a szakmai kifejezés!).
A jó öreg “dupla eszpresszó”, a Doppio
A doppio, azaz a dupla kávé (dupla espresso) az espresso kétszerese, mind kávé- mind pedig vízmennyiségben. Ha egy nagyobb reggeli löketre vágysz, vagy felébrednél a délutáni kajakómából, a doppióval mindenképp jobban jársz – merthogy koffeintartalma is ezáltal nagyobb.
Espresso kávé koffeintartalma
A kávé koffeintartalma attól függ, hogy milyen típusú kávébabot (az enyhébb arabicát vagy a nagyobb koffeintartalmú – de rosszabb minőségű – robustát), mennyi vízzel, milyen hosszú ideig készíted el.
Tök sokan használják azt a kifejezést, hogy “egy erős presszót kérek szépen”. Valójában viszont ez áll a lehető legmesszebb az igazságtól – erős presszó szinte nem is létezik, hiszen kevés mennyiségű kávét, viszonylag rövid idő alatt készítünk el (egy filterkávéhoz, vagy cold brewhoz képest), tehát nem old ki annyi koffeint a kávéból, amennyit kioldhatna.
És amúgy is, csak 8 grammról beszélünk, míg egy filterkávé akár 20 grammot is tartalmazhat.
Ez persze nem azt jelenti, hogy annyi espressot ihatsz, amennyit szeretnél. Az intenzív mennyiség ebből is megárt,
Egy átlagos espresso kávé koffeintartalma tehát mindössze 40-70 mg (míg egy filterkávéé akár 200 is lehet). A napi ajánlott koffeinbevitel pedig maximum 400 milligramm. Ez persze egyénenként változik, simán lehet, hogy 500 milligramm se kottyan meg, és persze az is, hogy már 250-300 mg után nem érzed magad komfortosan.
Én mindenesetre úgy gondolom, hogy napi 4 espresso kávénál többet nem igazán érdemes fogyasztani.
Presszógép otthonra
Mielőtt beavatlak a presszó készítés rejtelmeibe, beszéljünk kicsit arról, hogy hol és milyen presszógépet tudsz vásárolni. Az ember ugyanis általában más kávéfőző gépet választ otthonra, mint a kávézókban található, sokszor több százezres árkategóriát érintő csúcsgépeket.
De melyek az ideális kávéfőző gépek otthonra? Azok, amikkel könnyen készíthető habos kávé? Azok, amik gyorsak? Ez csak rajtad áll, a kérdés, hogy
- hobbi barista akarsz-e lenni karos kávégéppel,
- egy gyors italt szeretnél a minap vásárolt Dolce Gusto Espresso kapszuláidból (akkor a kapszulás kávéfőzős cikkünket javasoljuk)
- vagy beéred a kotyogóssal?
Presszó kávéfőzők
Egy kotyit már 3-10 ezer forintból tudsz vásárolni, gyakorlatilag bármelyik közeli boltban, még egy Media Marktban is. A kotyogós kávé készítése a legegyszerűbb, amivel kezdhetsz – de ez nem tartozik a hivatalos presszókávék közé, úgyhogy most nem is fog róla több szó esni.
Az igazi espresso feelinghez karos kávégép dukál, melyek előnye, hogy kiváló és állandó minőségben tudják előállítani a presszó kávét – hátránya pedig talán az, hogy drága, működtetése pedig körülményes lehet. Legalábbis mindenképpen nagyobb odafigyelést igényel, mint egy kapszulás kávé – minőségben viszont tutira verni fogja a kapszulást!
Vannak persze teljesen automata presszógépek is, amik a beöntött szemes kávét leőrlik, majd presszót készítenek belőle – mi viszont a home baristákat támogatjuk, úgyhogy jöjjön pár karos kávégép, amit javaslunk.
1. Ha már hazai, ne menjünk el szó nélkül a Szarvasi mellett: Unipress kávéfőzője egy tökéletes löketet adhat az otthoni presszózáshoz, kevesebb mint 20.000 forintért. Nem kifejezetten presszó gép, de a kezdetekben jól jöhet.
2. A Krups Virtuoso már egy szinttel magasabb árkategória, több mint 60.000 forintba kerül, cserébe ötször nagyobb nyomásra számíthatunk tőle, illetve tökéletes társ cappucino és latte készítéséhez is.
3. A Krups vetélytársa a DeLonghi, ami kicsit nagyobb víztartállyal és akár csészemelegítő funkcióval kedveskedik a vásárlóknak, ára 75.000 forint környékén mozog.
4. A csúcskategóriában pedig a Sage termékei állnak, amik akár több csészét is tudnak egyszere kezelni, beépített kávéőrlővel. Ára 200.000 forint felett van.
A presszó kávé elkészítése
Ha választottál gépet, már csak egy kérdés marad: hogyan készül el a tökéletes presszó kávé?
Először is: mi kell hozzá?
- espresso csésze
- kávévíz (Norda víz)
- a legjobb minőségű szemes kávé
- tamper (tömörítő)
- mérleg
- stopper
- és egy jó minőségű őrlő (ha nincs beépített – alacsony árkategóriákban pedig általában nincs)
A presszó kávé elkészítése ezután már gyerekjáték, nézzük a lépéseit.
Espresso készítés lépései
- bizonyosodj meg róla, hogy a gépet kitakarítottad, kellően tiszta
- majd kapcsold be
- töltsd fel kávévízzel (vagy szűrt vízzel – de semmiképp se csapvízzel)
- adagold ki a kávémennyiséget a mérleggel (8 gramm)
- őröld megfelelő szemcseméretre (bővebben lentebb)
- öntsd a “karba”
- használd a tampert, tömörítsd az őrleményt vízszintesre
- helyezd a kart a kávégépbe
- majd nyomd meg a gombot.
Akkor jó, ha kb. 25-30 másodperc alatt folyik át a víz a kávén, és a végeredmény is egy 25-35 milliliternyi ital. Fontos, hogy mellőzd a csapvizet, mert a gép vízkövesedik tőle, a kávé íze pedig romolhat. A kávé íze fanyar, keserű lehet, ha a gép nem volt jól kitisztítva, vagy a víz túl forró volt, ezáltal megégette az őrleményt.
A másik legfontosabb dolog a kísérletezés: ha az őrleményed túl finom (túl apró szemekre őrölted a kávét), akkor a presszó “tömör”, intenzív, keserű lehet. Ha pedig túl durva az örlemény, akkor a víz túl gyorsan folyik át rajta, és nem old ki elég ízt és aromát a kávéból. Ilyenkor az italod íztelen, savas, vizes lehet.
Kísérletezz, kísérletezz, és kísérletezz: a legjobb, ha mindig leírod az elkészítés módját, majd az eredményt. Így legközelebb tudni fogod, hogy mit próbáltál már, min érdemes változtatni. Idővel megtalálod majd a tökéletes, rád szabott presszó receptet!
Az olasz kávék mostantól elbújhatnak az általad készített espresso mellett!