A koleszos automatás kávéktól az otthon filterezett specialty magyar kézműves kávéig vezető utamról szól e cikk. Ez csak víz + kávé + hő: Neked is menni fog!
Egyetemista barista?
Egyetemista barista: aki a kóterban lemegy az ötödikről minden reggel, leereszti a saját bögréjébe (hoppá!) a gépi kávét 120 forintért. Aztán felbattyog és csapat hozzá azzal a kis elemes pörgettyűvel egy kis tejhabot a másfeles langyostejből.
Valahonnan innen indultam, de talán innen indulunk mind. Anyánk gimiben egy-egy nehezebb tantárgyra való éjszakába nyúló tanuláskor ránk önt egy bögre tejeskávét. Majd később, az egyetemen ráérzünk az ízére, és a vizsgaidőszak alatt redbullal főzzük le a kávét. Baristával ilyenkor maximum ösztöndíj-osztás utáni napon valami menő kávézóban találkozunk, de az valódi ünnepnap.
A kávét én is, sokakhoz hasonlóan egy pörgetőszernek használtam, nem különösebben érdekelt az íze vagy az állaga, csak üssön be a koffein napi háromszor.
Fordulópont: a gasztroforradalom
Kb 10 éve, mikor már az első albérletemben nagyban élvezkedtem a frissen vásárolt kotyogósommal a szokásos reggeli kávém illata felett, Magyarországon gasztroforradalom kezdett kibontakozni.
Budapesten főként, de vidéken is egyre több fine dining és bisztrókonyha jelent meg, lexikon-szerű étlapok helyett napi táblákkal, friss, hazai alapanyagokkal, és minőségi, koncepcionális arculattal, kiszolgálással. Jómagam (családi vonások révén) igencsak érintett voltam ebben a mozgalomban, és hamar egyértelművé vált: egy jó étkezést egy jó kávéval illő lezárni.
Évek alatt az éttermekhez hasonlóan gombamód kezdtek megjelenni a specialty kávézók, ahol profi baristák készítették a különféle magyar vagy külföldi specialty pörkölésű kávékat. Életem első filterkávéja egy Casino Mocca Ruanda volt a zalaegerszegi @Kávélaborban.
A barista srác ráadásul ráduplázott erre a fordulópontra, mert a pár mondatos beszélgetésünk alatt egyszerűen átragasztotta rám ezt a kíváncsiságot, amit az új kávék hozhatnak.
Az első barista próbálkozások
Oh mama, mi volt az a Ruanda, amit lefolyatott nekem. Addig azt sem tudtam, hogy a presszón vagy a kis kotyogósomon túl van élet! Hazaértem, Google, barista képzés. Aztán az árakat látva pontosítottam: hobbi barista. Szörnyen kevés értelmes találatom volt.
Aztán: filter kávé. Lehetséges, hogy SEMMILYEN ingyenes oktatás nincs ilyen témakörben? Ez egy TITOK, amit nem lehet csak úgy megtanulni? Addig kutakodtam, míg összeszedtem néhány megvásárolható eszközt, amiket kezdőknek ajánlottak. Az egyik legolcsóbb alternatíva az IKEA szögegyszerű filterezésre alkalmas eszköze.
Most egy igazi barista valószínűleg adna egy tockost, de tényleg, nekem, 3000 forintért pont elég volt az első fél évben. Ez se volt egyszerű, de ezután jött a neheze: a kávé. Egy hipermarketben csak a szokásos nagyüzemi, nagy márkák kávéit találtam (félve ismerem be, hogy le is filtereztem egy Tchibo Barista Coffeet).
A Kávélaboros élményem viszont rávett, hogy jó hírű specialty kávézók (@Rokusch, @Reggeli, @Kék Elefánt, @Fekete, @the rusty coffee box) oldalain nézelődjek, és az általuk használt kávék pörkölőire keressek rá. Itt jött a következő probléma: 2015 környékén nem igazán foglalkozott egy piaci szereplő sem a lakossági szegmenssel…
A kávépörkölők (pont az otthoni barista szaktudás hiánya miatt) főként kávézóknak adták el termékeiket, és amúgy is nagyon kevés beszerzési helyről szereztem tudomást.
Végül a pécsi vendéglátóhelyek sokaságát kiszolgáló, remek minőséget nyújtó és a piacon régi motorosnak számító @Bean On volt a megmentőm. Én azóta egy Hario Woodneck Drip Pot-ot használok, és official filter-szerelmes lettem.
Így már volt eszközöm és kávém, mostmár csak szimplán nem tudtam mit kezdjek vele. Egy barista barátom, aki a Freiben dolgozik adott egy grammos mérleget és néhány ökölszabályt, hogy ne csak szemmértékre locsolgassam a kávémat.
Azt viszont kijelenthetjük, hogy pár Youtube-os how-to videón kívül Magyarországon alig foglalkozik valaki azzal, hogy laikusokat bevezessen az otthoni alternatív kávézás világába!
Amire a home barista úton rájössz
Egyrészről otthon jó kávét készíteni nem nehéz. Ahogy egyre igényesebbé válik az ember, ez akár egy kotyogóssal, vagy egy bézik szett filterező eszközzel is megtörténhet, ha pedig elkezdünk erre áldozni több energiát és pénzt, akkor remek gépeket találhatunk a piacon.
Másrészt viszont: jó kávéhoz jutni nehezebb, mint jó eszközhöz. Ebben tökéletes partner a Cuphub, aki a kezdőknek (de a haladóknak is) havi rendszerességgel felkutat újabb és újabb magyar pörkölőket. Majd megegyezik velük 2 érdekes kávétételben, és ingyen házhoz szállítja – érthető, kezdőknek szóló használati utasítással kiegészítve.
Végszó: baristának lenni egy igazi szakma, amit ugyan otthon hobbiként űzhetünk, de egy barista a tudását igazán milliós gépeken, kávéházi körülmények között hozhatja ki magából. Nekünk marad az otthoni kávékészítés, ami viszont rohadt izgi tud lenni, ha havonta meglepnek minket egy doboz felfedeznivaló újdonsággal!