Mi is az a kávé? Hol terem? Miként terem? Hogyan hasznosítjuk? Milyen kávébab fajták vannak? És mi a kávé útja a csészébe? Ezekre adunk választ!
A kávé termesztése
A kávé termesztése nem egyszerű feladat, a kávé ugyanis viszonylag kényes növény: nem mindegy neki
- a napsütéses órák száma,
- a tengerszint feletti magasság,
- a páratartalom,
- a talaj,
- és a csapadékmennyiség sem.
A kávécserjék általában magasan a tengerszint felett, párás, csapadékos, vulkanikus talajú vidékeken teremnek, de fontos, hogy legyen olyan száraz időszak a területen, amikor a napsütéses órák száma magas, csapadék pedig szinte nincs – ilyenkor szokták ugyanis a szüretelt kávébabokat kiszárítani.
A kávécserjéket magról szaporítják tovább, és körülbelül 5 év alatt fejlődnek ki. Sajnos Magyarországon nem terem vadon kávé, viszont otthon, megfelelő körülmények között, sok odafigyeléssel cserépben nevelhetsz saját kávécserjéket!
A kávécserje részei
Nem árulunk zsákbamacskát, akárcsak minden növény, a kávécserje is
- gyökérzetből,
- szárból,
- amin először levelek,
- majd gyümölcse jelenik meg.
A gyümölcsön belül, a gyümölcshús alatt pedig a kávébab rejtőzik.
A kávébab részei
A kávébab részei
- a maghéj,
- az endospermium,
- és az embrió.
A maghéj – a mag legkülső része – tulajdonképpen csak egy sárgás színű hártya, az endospermium tartalmazza az olajokat, a cukrot, a koffeint, a cellulózt és egyéb ásványi anyagokat, az embrió pedig két sziklevélből és a csíranövény szárából áll.
Kávébab típusai
A kávécserje a növények “Coffea” nemzetségébe tartozik, a vadon élő kávék folyamatos kereszteződése miatt pedig szüntelenül újabb és újabb fajtáit fedezik fel a cserjének – és ezáltal a kávébabnak.
A kávébab típusai közül kettő híresült el igazán, a Coffea Arabica és a Coffea Canephora, vagy ahogy általában csak ismerik őket: az Arabica és a Robusta.
Ezeken kívül több mint 100 másik kávéfaj (és alfaj) található szerte a világban.
Kép forrása: https://www.cafeimports.com
Robusta kávé
A robusta alacsonyabb igényű kávéfajta, ami jobban bírja a szárazságot és az időjárási viszontagságokat, továbbá alacsonyabban (200-800 méter) is terem, mint az arabica. A robusta kávébab ízvilága markáns, vagy ahogy legtöbben fogalmaznak: keserű.
Mivel nagy tűrőképességű, mégis nagy népszerűségnek örvend, sőt, sokszor arabicához keverik, az így alkotott ún. blend kávék pedig olcsóbb, silányabb minőségű kávét adnak – de mégiscsak jobbat, mint egy pusztán robusta kávé.
Rusztikus ízjegyei mellett koffeintartalmában is egy “erősebb” kávéról beszélünk: a robusta több koffeint tartalmaz, mint az arabica, és az emésztése is egyszerűbb, így könnyebben felébreszt.
Arabica kávé
Az arabica kávébab ezzel szemben izgalmas, vibráló, gyümölcsös ízjegyekkel rendelkezhet – termesztése, szüretelése és pörkölése viszont jóval nagyobb odafigyelést igényel.
Az időjárásnak jobban ki van téve: csapadékos éghajlatot igényel, és legalább 900 méteres tengerszint feletti magasságot. Koffeintartalma alacsony, cukor- és zsírtartalma viszont jóval magasabb mint a robustának, ezzel is garantálva az ízeket.
A kávészemek pörkölése
A pörkölés folyamata négy részből áll:
- A Maillard reakció: az ízek és a szín kialakulásáért felel.
- Karamellizáció: lebontja a szacharózt.
- Első reccsenés: a vízgőz kitör a kávéból (a specialty kávék pörkölése általában eddig tart.)
- Második reccsenés: CO2 és olajok törnek ki a kávébabból.
A frissen pörkölt kávébabok ezután hűtésre kerülnek, majd körülbelül egy hét után érik el végleges ízprofiljukat.
Zöld kávébab felhasználása
A pörköletlen kávészemek szintén gazdára találhatnak – a zöldkávé is hasznosítható különböző pozitív hatásai miatt. A fekete kávéval ellentétben a zöldkávéban lévő koffein hosszú távon energizálja a szervezetet, emellett pedig
- kiváló antioxidáns,
- és segít a fogyásban is.
Összefoglalás: a kávé fajták közötti különbségek
Az arabica kb. kétszer olyan drága, mint a robusta kávé – sőt, egy specialty kávé csak arabica lehet, ami még többszörösére növelheti ezt a különbséget. Fontos, hogy a kávé típusa nem mindig egyenlő a minőséggel: a boltokban hirdetett 100% arabica kávék közelébe se érnek a specialty kávék világának.
Kóstold meg minden hónapban másik magyar specialty pörkölő kézműves, 100% arabica kávéit a Cuphub kávé választékából!