A kávé soha nem látott népszerűségnek örvend: újabb és újabb kávézók nyílnak, az otthoni kávézás kultúrája is egyre inkább elterjed. Ennek hatására egyre többen teszik fel a kérdést: lehetséges a kávécserje gondozása, a kávé termesztése otthon?
A kávé termesztése a világban
Egy kávéültetvény fenntartása nem egyszerű, hiszen egy eléggé kényes növényről beszélünk. Nem mindegy számára a páratartalom, a csapadékmennyiség, a tengerszint feletti magasság, de a napsütéses órák száma sem.
Nem kell kétségbe esni: a kávécserje életben marad hazánkban is, ha odafigyelünk rá – de kávétermesztésre csak beltéren van lehetőségünk, így ne is álmodj arról, hogy a hátsó kertben létrehozol egy ültetvényt, ami ellát Téged hónapokra elegendő szemes kávéval.
A gondozás módját befolyásolják a különböző kávétípusok is: nem mindegy, hogy arabica vagy robusta kávét nevelgetünk otthon.
Az arabica kávé kiváló minőségű, gyümölcsösebb, vibrálóbb ízjegyekkel rendelkezik, míg a robusta kávé keserűbb. Egy kevésbé igényes kávétípus, ami jobban tűri a meleget és a szárazságot. Markánsabb, keserűbb ízek jellemzik, és koffeintartalma is nagyobb.
Na de szakadjunk el attól, hogy milyen kávéfajták léteznek, térjünk a tárgyra: hogyan gondozz kávécserjét otthon?
A kávé termesztése a világban
A kávécserje gondozása a lakásban – nem is nehéz!
A cserje fajták közül Te valószínűleg Arabicát (Coffea Arabica) fogsz majd nevelgetni, Robustát (amit Coffea Canephora néven találhatsz meg) annyira nem jellemző otthon gondozni.
A cserje szaporítása az
- elhelyezéstől,
- a termőföldtől,
- az öntözéstől,
- a tápoldatozástól
- és a hőmérséklettől függ.
A kávécserje a nagyrészt árnyékos helyeket igényli. Közvetlen, tűző napfénynek ne tegyük ki, azt nem szereti. Hőmérséklet tekintetében a 18-25 fokot kedveli a legjobban.
Termőföldje szellőzzön, és legyen enyhén savas. Szerencsére pont maga a kávézacc segíthet abban, hogy a megfelelő pH értéket elérje a talaj.
Tápoldatozni csak kéthetente kell, az viszont fontos, hogy folyamatosan nedves legyen a kávécserje földje. Ne túlságosan nedves, de soha ne legyen száraz sem. Ezt néha nehéz eltalálni.
A kávétermesztés lépései
Ha már birtokunkban van a kávémag, ültessük azt el az enyhén savas (kb. 5.5-es pH értékű) földbe, majd azt folyamatosan öntözzük. Amíg fiatal a kávécserjénk, addig több vizet igényel! A talaj mindig legyen nyirkos, ne hagyjuk kiszáradni.
Előbb-utóbb ki fogja nőni a cserepét, ilyenkor ültessük át. Sokan fa kaspóban nevelik a kávécserjét.
A virágzó cserje jó jel: a kávénk úgy tűnik, szereti a körülményeket, de kávét még ne várjunk tőle. Egy kávécserje kb. a 4. évben nő meg akkorára, hogy szüretelni lehessen róla a kávébabot.
A cserje szaporítása
A szüret előtt beszéljünk arról, hogy lehet szaporítani a kávénövényt. Vagy dugványozással, vagy pedig magról.
Dugványozás: vágjuk le a fiatal hajtásokat, majd azok alsó leveleit eltávolítva tegyük tápoldatos vízbe. Ha gyökerezni kezd, akkor ültessük cserépbe.
Szaporítás magról: A magokat nedves földbe helyezzük el, pár centi mélyen. Ezután figyeljünk arra, hogy a föld mindig nedves maradjon, a hőmérséklet pedig elérje a 18 fokot, de ne legyen túl meleg sem. A legjobb időszak a szaporításra márciusban van.
A szüret
A legizgalmasabb rész kétségkívül a saját kávéd szüretelése. Ahogy említettem, erre kb. 4-5 évet kell várni. Ezután viszont virágzáskor zöld színű gyümölcsök fognak megjelenni a kávécserjén – és ezek a gyümölcsök rejtik a kávébabot.
Várjunk addig, amíg pirossá nem változik a kávécserje gyümölcse, majd a gyümölcshús eltávolításával válik elérhetővé a kávébab.
A kávébabot meleg, száraz helyen szárítsuk ki, ezután lehet őket pörkölni – amihez mi bérpörkölőt javaslunk, mivel a pörkölés egy nehéz szakma, otthon nehéz ezt elsajátítani, valamint eszközöd sem lesz hozzá.
A kávénövény öntözése, részei, átültetése
Az ideális hőmérséklet 18-25 fok között van a kávénövény számára, ezt tartsd szem előtt, mert sokan vannak, akik nyáron kihelyezik az udvarra a kávét, ahol nap éri, és ettől melege van.
Öntözni akkor érdemes, ha a mélyebb rétegek nedvesek, de a föld teteje már kiszáradt.
Átültetni pedig szintén március tájékán a legcélszerűbb: félig töltsük meg a kaspót savas földdel, majd helyezzük bele a cserjét. Ezután pedig töltsük fel a kaspót földdel.
A kávécserje gondozása során felmerülő nehézségek
Az első a téli hőmérséklet, amit nem igazán szeret a kávé, ezért ne tegyük ki hidegnek. Nem véletlen, hogy a kávécserje egy afrikai ország szülötte!
Ha a kávénövény levelei barnulnak, akkor túl sok nap éri, tegyünk árnyékosabb helyre. Ha nem barnulnak, csak száradnak, akkor pedig a túl nagy hőmérséklet jelentheti a problémát.
Levélhullás esetén viszont ponthogy kevés napfényt kap, ilyenkor helyezzük fényesebb helyre a cserjét.
Ha pedig kártevők, atkák vagy tetvek támadják meg kedvencünket, használj rovarírtószert!
A kávécserje ára
Most, hogy már tudod, hogy nem is olyan nehéz a kávécserje nevelése, biztosan kedvet kaptál ahhoz, hogy a saját kávécserjédet gondozd!
Na de mennyi is a kávécserje ára? A jó hír, hogy olcsó, alig 2000 forintból elkezdheted nevelgetni a cserjédet. Rendelj kávécserjét!
A kávécserje gondozása során felmerült kérdéseidet érdemes a botanikus kertek szakértőinek feltenned, de reméljük, hogy nem lesz gond!