Mivel azt már tudjuk, hogy melyik a legjobb szemes kávé, fókuszáljunk most az őrölt kávé kínálatra. Kevesen tudják, de a prémium minőségű szemes kávékat, amiket a specialty kávézókban lehet vásárolni, azokat kérésre leőrlik. Tehát Neked nem muszáj otthon kézi őrlővel bíbelődni a nap elején, és nem szükséges beszerezned egy több tízezres elektromos őrlőt sem.
Ha pár héten belül elfogyasztod a kávédat, annak biztosan nem lesz semmi baja leőrölve sem, főleg, ha odafigyelsz a helyes tárolásra.
De azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a leggazdagabb íze akkor lesz a kávénak, ha frissen őröljük készítés előtt.
Ezen a képen egy frissen pörkölt és őrölt kávéból, és egy előre őrölt, régebben pörkölt kávéból készített eszpresszó közötti különbséget láthatjuk.
A laikusoknak szinte fel sem tűnne a különbség ízben – de ha odafigyelsz rá, Te is hamar kiérzed majd!
Őrölt kávé teszt: szempontok nélkül
Ez nem egy szokványos őrölt kávé teszt – hiszen itt nem pontozzuk sem a Tchibo Exclusive-ot, sem az Omnia Classic-ot. Nem nézzük, hogy a kávé Brazíliából származik-e, vagy Costa Rica kávéültetvényeíről. Nem nézzük, hogy a kávé kesernyés vagy édes, hogy milyen az ár-érték arány.
Ebben a “tesztben” csak felnyitjuk a szemed, hogy a legfinomabb őrölt kávé valójában a legjobb szemes kávé – frissen, az eszközödre őrölve.
A jó kávéőrlemény
Egy finom csésze kávé titka a megfelelő kávéőrlemény: egyáltalán nem mindegy, hogy milyen pörkölésű kávét, milyen eszközzel készítesz el. Ahogy az sem, hogy a barista eszközökhöz mekkora szemcseméretre őrlöd a kávébabokat.
Például egy kotyogós kávéhoz durvább őrleményre van szükségünk, mint egy nagynyomású presszó géphez, de finomabbra kell őrölni egy filter kávénál.
Igyekszem ezt most egyszerűen és érthetően elmagyarázni, mert ez a barista szakma egyik legkényesebb témája és órákig lehetne róla beszélni.
Ha nagyon le akarom butítani, akkor a lényeg az, hogy minél több ideig érintkezik a víz a kávéval, anál durvább őrleményre van szükségünk az adott eszközhöz.
Talán a legkönnyebben egy filterkávé készítésénél lehet elmagyarázni ennek a képnek a segítségével:
A kép jobb oldalán láthatjuk, hogy egy apró kávészemcse a víz találkozása után, először szén-dioxidot majd a “jó” ízeket kezdi el kioldani magából. Mindig arra kell törekednünk, hogy a rózsaszín ízekig jussunk el, de fejezzük be a készítést a fekete (keserű) íz előtt.
Ha túl finom lenne az őrlemény, akkor a víz lassan tud átfolyni, emiatt túl sokáig áztatnánk a kávét, tehát így keserű lenne. Ha viszont túl durva, akkor meg alig jutunk el a finom ízek kivonatolásáig, ami egy vízízű kávét eredményez.
Maga az ízek kivonatolása mellett rengeteg más szerepe van a megfelelő szemcseméretnek. Egy eszpresszó készítésénél például be is tud ragadni a kávénk, ha túl finomra van őrölve. Ha pedig túl durva, akkor meg “átzuhan” rajta víz és ez kihatással lesz a kávénk ízére is természetesen.
Egy kávéból kihozni a maximum ízhatást nem könnyű dolog, de gyakorlat teszi a mestert! Ha elakadsz, írj nekünk. A legjobb megoldás erre, ha bekövetsz minket Instán és ott teszed meg, ezzel is segítve mások fejlődését is