Barion Pixel
Vásárolj mégFt értékben és rendelésedet ingyen kiszállítjuk.
X
Sütiket és más technológiát használunk a weboldal működéséhez, statisztikához, a tartalmak és hirdetések, ajánlatok személyre szabásához, és az így gyűjtött adatok média-, hirdető- és elemző partnereinkkel történő megosztásához. Partnereink ezeket kombinálhatják más adatokkal is. Az Elfogadom gombra kattintással hozzájárulsz mindezekhez. A hozzájárulásod tartalmát a Beállítások módosítása gomb alatt állíthatod be, amit bármikor módosíthatsz. Részletes süti tájékoztató és adatvédelmi tájékoztató
The Cuphub

Meddig jó a szemes és a darált kávé?

  • “Csak a frissen őrölt kávénak lesz jó íze”
  • “A kávét a pörkölést követő pár héten belül érdemes elfogyasztani” 
  • “Felbontás után pár héten belül ajánlott elfogyasztani” 
  • és még sorolhatnám. 

Biztosan Te is találkoztál már ezekkel a mondatokkal. Mit tehetsz azért, hogy minden csésze kávé ugyanolyan finom legyen, akár több héten keresztül is? Hogyan tárold a kávét, és mi az az időpont, amikor már tényleg ne várj el sokat tőle… Azaz meddig jó a szemes és a darált kávé? 

A kávé szavatossági ideje

A kávé egy kényes termék, már azelőtt meg tud romlani, avasodni, mielőtt még a pörkölőüzembe kerülne. 

Tehát nem csak a késztermék tud tönkremenni, hanem a még nyers, viszonylag nagy utat bejárt, zöldkávé is. 

A késztermék egy száraz termék, mint az összes hasonló élelmiszernek, nincsen egy meghatározható lejárati ideje. Sorolható a tartós élelmiszer kategóriába de ez nem azt jelenti, hogy pörkölés után 2 évvel hasonlóan ízletes presszót tudunk belőle varázsolni, mint az első héten. A kávé helyes tárolása viszont segíthet abban, hogy a kávészemekből akár ennyi idő után is finom kávét főzhess. 

Általában egy klasszikus zacskó kávén a pörköléstől számított 1-2 éves lejárati dátum van feltüntetve, míg egy specialty kávé esetében ez pár hónap. 

Tehát arra a kérdésre, hogy meddig áll el kávé, sajnos nincs pontos válasz, de tehetünk érte, hogy minél hosszabb ideig tudd élvezni a gazdag ízeket. 

Aromavesztés és avasodás

A pörkölést követően, ha nem megfelelően vannak tárolva a gondosan feldolgozott kávészemek, sajnos két folyamat is elkezdődhet. 

Először is, amíg a kávé oxigénnel érintkezik, folyamatosan veszít az aromájából. Ezt nem úgy kell érteni, hogyha kinthagyod a pulton a kávét a reggeli kávézás után, akkor a délután elkészített italod biztosan rossz lesz. Itt napokról beszélünk – pár nap után igenis érezhető a különbség. Gondolj csak bele: amikor elkezded használni a frissen vásárolt autóillatosítót milyen erőteljes illata van…

Bezzeg ha 1-2 hét múlva ülünk be! a kávé szavatossági ideje

A másik súlyosabb következménye a nem megfelelő tárolásnak a kávé avasodása. Ez leginkább akkor szokott bekövetkezni, ha valami párás, vizes helyen van tárolva és még az oxigénnel is folyamatosan érintkezik. Tehát az ilyen helyeket messziről kerüljük!

Meddig jó a darált kávé?

Az őrölt kávé szavatossági idejét tekintve nem romlik meg hamarabban mint a szemes változata, viszont a minőségéből sokkal hamarabb veszít. 

Ennek oka egyszerű: ha kiteszünk egy kávészemet az asztalra akkor az nagy felületen érintkezik az oxigénnel, ha viszont félbetörjük, még több felületet érinti az oxigén. 

A legjobb megoldás, ha mindig frissen őrlöd fogyasztás előtt a kellő mennyiséget, de ha nincs erre lehetőséged, vásárolj kisebb kiszerelést, amit lehetőleg 1-2 héten belül el tudsz fogyasztani. 

Meddig áll el a szemes kávé?

Mint a korábbi bekezdésben is jeleztem a szemes kávénál tovább fenntartható a kezdeti minőség. 

Nagyon hasznos lehet egy légmentesen záródó fémdoboz, vagy egy aromazáró zipzáras zacskó, amin egy szelepen keresztül ki tudodnyomni az oxigént. 

Így akár 6 hónapig is megőrizheti jó minőségét a kávé.

Hogyan ismered fel, ha a kávé megromlik?

  • Ha szemmel látod, hogy össze vannak ragadva a szemek/őrlemények, akkor valami baj van!
  • Az illat elvesztése is jelzi, hogyha valami nem stimmel. 
  • Ha pedig szagot érzel, a kávé egyértelműen romlott.  

Van még egy dolog, amit mi szakmán belül úgy szoktunk hívni, hogy “fáradt” egy kávé. 

  • Ezt úgy tapasztalhatod, hogyha a szokásos módon készítesz mindent, de egyáltalán nincs crema a kávéd tetején.
  • Vagy már a lefolyásnál látni lehet, hogy nincs meg az a gyönyörű élénk barna szín.
  • És persze ha érezzük, hogy a kávé íze gyenge, vizes. 

Ezek mind olyan jelek, hogy teljesen elvesztette a kávé az aromáját DE nem lesz tőle bajunk ha megisszuk. 

A kávé tartós élelmiszer – de ezekre figyelj oda!

  • Száraz, hűvös helyen, légmentesen tárold.
  • Próbálj akkora mennyiséget betárazni, amit maximum 1 hónapon belül el fogsz fogyasztani.
  • Vásárolj hazai pörkölésű kávét, akkor biztosan frissebb lesz mint egy import termék!