Narancsos kávé – az meg milyen? A kávé+narancs ízkombó kellemesen frissítő, izgalmassá és gyümölcsösebbé teszi az italod – főleg, ha alternatív módszerekkel készíted azt. Vannak már előre elkészített ízesített Nespresso kapszulák, ott a mogyoró kávé (és a dohány és a bourbon) a Freiben, de itt valami másról van szó.
Most a frissen pörkölt, kézműves kávéd elkészítéséhez adunk pár tippet, V60 eszközre.
Hozzávalók
- 15 gramm frissen őrölt,
- filter profilú (világos pörkölésű)
- kézműves kávé
- kávévíz, szűrt víz, legrosszabb esetben szénsavmentes ásványvíz (de semmiképp sem csapvíz)
- egy V60
- egy vízforraló (legjobb esetben hattyú nyakú kanna)
- egy grammos mérleg
- és ugye egy bio narancs.
Előkészület
A szokásos körök: szerezd be a kávét, őröld le V60-ra, hiszen fontos a jó szemcseméret. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eszközbe milyen finomságú kávé kerül: a V60-hoz a közepesen durva kávéőrlemény illik.
Ha nincs lehetőséged őrlésre, akkor kérd meg a közeli kávézót, hogy segítsenek benne.
Forrald fel a vizet, majd hagyd “pihenni” egy kicsit: kb. 90-92 fokos vízzel készítsd majd el az italod. Közben tedd a V60-at egy kancsóra, vagy nagy pohárra, amibe csepeghet majd a kávéd, és tedd bele a filterpapírt, majd azt a forró vízzel óvatosan nedvesítsd át.
Öntsd ki a felesleges vizet a kancsó aljából, majd helyezd egy grammos mérlegre. Adagolj ki 15 gramm kávét, ezt fogjuk majd különböző módszerekkel felönteni 240 gramm vízzel (1:16 arányban – tehát egy gramm kávéhoz 16 gramm vizet javaslunk).
Háromféle módon teszteltük a narancsos kávé ízét:
- először az őrleményre tettünk egy narancskarikát, hogy azon keresztül folyjon át a víz az őrleményre
- aztán nem narancskarikát használtunk, hanem reszelt narancshéjjal kevertük az őrleményt
- végül pedig egy narancskarikát tettünk a kancsó aljába, és arra csepegett rá a kávé.
Mindegyik esetben ugyanazt a receptet követtük:
- 15 gramm kávé
- blooming 40 gramm vízzel
- 30 másodperc után még 100 gramm víz
- 30 másodperc után még 100 gramm víz
Ha még nem mozogsz annyira otthon a V60-al való kávékészítésben, vagy nem tudod mi az a blooming, akkor olvasd el a kapcsolódó cikkünket!
Narancsos kávé, narancsos toppinggal
Igazából ezt a módszert is kétféleképpen próbáltuk ki. Először már a blooming előtt rátettük a narancskarikát az őrleményre, így viszont a narancs már előre átnedvesítette a kávét, és jóval lassabban folyt át rajta a víz.
Másodszor pedig a blooming után helyeztük a narancskarikát az őrleményre. Fontos volt egyébként a megfelelő méretű narancs kiválasztása is, hiszen ha túl kis narancsot használtunk, akkor nem a narancs közepén folyt át a víz, hanem felöntés után túlcsordult a narancs peremén, így inkább a kávéágyunk szélét terhelte csak a víz.
A végeredmény egy kellemes ízvilágú, izgalmas kávé lett, viszont közben rengeteg tényezőre kellett figyelni, illetve mivel a víz is sokkal lassabban folyik át a narancs miatt, ezért nehéz tartani a 30 másodpercenkénti felöntést.
A kávé és a narancshéj
A második próbálkozás során nem is használtuk a narancs gyümölcshúsát, csak a héját. Ezt apróra reszelve a kávéőrleményhez kevertük, körülbelül 2-3 grammot.
Az eredmény: erősen narancsos ízjegyek, szinte túlságosan is. Ezt lehet, hogy a narancs mennyiségének csökkentésével kiküszöbölhető, de tény, hogy a narancshéjból sokkal intenzívebb narancsíz nyerhető ki.
Külön kiemelnénk azt is, hogy ebben az esetben volt a legerősebb illat az ital elkészítésekor – viszont nem a kávé, hanem a narancs dominált.
A gyümölcsre csepegtetett kávé
Ebben az esetben az üvegkancsó aljába tettünk két gerezd narancsot, majd arra csepegett rá a kávé. A készítés folyamata így ugyanaz volt, mint lenni szokott.
A végeredmény: a kávé íze dominál, viszont a narancs enyhe ízjegyei, gyümölcsössége, frissítő illata remekül visszaköszön a kávéban.
Narancsos hidegkávé (cold brew)
Plusz egy recept: hogyan készíts narancsos cold brewt? Először is végy egy cold brew készítő eszközt, majd 20 gramm kávét 400 milliliter vízzel helyezz a hűtőbe 10-12 órára.
Itt szintén két opciód van:
- a narancsot a kávéval együtt teszed hűtőbe,
- vagy utólag adod hozzá a kész hidegkávédhoz.
Ha az első opciót választod, talán még fontosabb, hogy bio narancsot használj, és mosd is meg előtte, hiszen órákon át a kedvenc kávéddal fog együtt ázni.
Melyik a legjobb narancsos kávé recept?
Mindig azt mondjuk: mindenki úgy igya a kávéját, ahogy neki a legjobban ízlik. A fenti lehetőségek közül bármelyiket kipróbálhatod – sőt, játszhatsz az arányokkal. Variáld a kávé, a narancs és a víz mennyiségét, úgy, ahogy neked tetszik.
A szubjektív verdiktünk viszont az, hogy a legjobb kávét akkor kaptuk, amikor narancsra csepegtettünk. Elkészítése is ennek a legegyszerűbb, illetve így maradt meg leginkább az eredeti kávé íze, ami mellé a narancs csak kellemes kiegészítésként társult.
Cold brew esetén mi azt preferáljuk, ha a narancs a kávéval együtt ázik, viszont nagyon kis mennyiséget, egy vékony szeletet adunk csak az eszközbe, hogy a narancs csak megérintse az ízvilágot – de ne vegye át az uralmat.
Van egy jó recepted? Oszd meg velünk Messengeren! Ha pedig nem világos, írj nekünk, és baristánk válaszol Neked.